Europa League: Favorita numarul 1 surclaseaza Lokomotiv Moscova pe Wanda Metropolitano din Madrid

Europa League: Favorita numarul 1surclaseaza Lokomotiv Moscova pe Wanda Metropolitano din Madrid

Vizualizari
1492

Voteaza & Distribuie

Prezentare stire sportiva

Joi seara s-au disputat meciurile tur din optimile de finala ale Europa League, ocazie cu care Atletico Madrid a invins Lokomotiv Moscova cu scorul de 3-0, confirmand inca o data forma foarte buna in care se afla, nu intamplator ea fiind considerata principala favorita la castigarea trofeului Europa League in acest sezon.
Conform portalului de comparatie a cotelor, supercote.ro, victoria madrilenilor in partida cu Lokomotiv Moscova era extrem de probabila, fiind cotata cu doar 1.20 la principalele case de pariuri online.

Cele 3 goluri ale partidei au fost inscrise de Saul Niguez (min. 22), Diego Costa (min. 47) si Koke (min. 90). Reintors in ianuarie la Atletico, dupa aventura din Premier League, superstarul Diego Costa si-a confirmat clasa, reusind sa inscrie 6 goluri in cele 12 aparitii.

Daca in atac lucrurile au stat foarte bine, acelasi lucru se poate spune si despre compartimentul defensiv al trupei antrenata de carismaticul Diego Simeone, echipa oaspete reusind sa traga un singur sut pe poarta aparata de Werner, spre marea dezamagire a celor aproximativ 500 de suporteri rusi prezenti in capitala Spaniei.
Asa cum era normal, partida a inceput cu un moment de reculegere tinut in memoria lui Davide Astori, fostul jucator al echipei italiene Fiorentina, gasit mort in camera sa de hotel duminica trecuta.

Seara de joi, 8 martie, nu a fost insa una lipsita de surprize in Europa, 3 din cele 8 rezultate fiind destul de putin anticipate. Celebra formatie germana, Borussia Dortmund, a fost invinsa chiar pe Signal Iduna Park, de Red Bull Salzburg, cu scorul de 2-1, ambele goluri ale ,,energizantei’’ formatii din Austria fiind inscrise de Valon Berisha, tanarul mijlocas din Kosovo. Putea fi chiar mai rau pentru Dortmund daca tinem cont ca oaspetii conduceau la pauza cu 2-0, insa Schurrle a reusit sa reduca din handicap, inscriind in minutul 62 ultimul gol al partidei.

Favorita inainte de startul partidei, AC Milan a arat destul de rau in fata unui Arsenal in zi de gratie, fiind invinsa de catre elevii lui Arsene Wenger cu 2-0, la capatul unui meci cu doua reprize destul de diferite. Daca in prima repriza oaspetii au marcat de doua ori, avand 4 suturi pe poarta iar gazdele niciunul, gazdele si-au revenit in repriza secunda, insa apararea enlgezilor a rezistat pana la final.

Tot in categoria surprizelor poate fi incadrat si egalul obtinut de Dinamo Kiev la Roma, acolo unde Lazio, desi a revenit de la 0-1 preluand conducerea in doar 10 minute de la deschiderea scorului, a fost egalata de ucrainieni prin Moraes, cu 10 minute inainte de final.