Arad

Festivalul International de Teatru Clasic Arad

Detalii

Categorie
Festivaluri
Modificat
acum 2 saptamani si 4 zile
Vizualizari
861

Reprezentari

DataOraLocatie
Ieri 15 noiembrie 2018 - Duminica 25 noiembrie 2018

Voteaza & Distribuie

Descriere

PROGRAMUL FESTIVALULUI INTERNAȚIONAL DE TEATRU CLASIC, ARAD
Ediția a 24-a
15-25 noiembrie 2018

Joi, 15 noiembrie, ora 19.00, Sala Mare
[ză] Pes©ăruș, după A.P.Cehov
Traducerea și adaptarea: Raluca Rădulescu
Regia: Catinca Drăgănescu
Scenografia: Andreea Simona Negrilă
Producător: Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad
PREMIERĂ

Vineri, 16 noiembrie, ora 19.00, Sala Mare
12 oameni furioși de Reginald Rose
Regia: László Méhes
Decorul: István Rózsa
Costumele: Kata Horváth
Producător: Teatrul Național din Pécs, Ungaria
Durata: 1 h 20 min
Spectacol în limba maghiară cu traducere în limba română

Sâmbătă, 17 noiembrie, ora 17.00, Sala Studio
Pescărușul de A.P.Cehov
Adaptare liberă după o traducere de Mașa Dinescu și Andrei Șerban
Regia:Andrei Șerban
Scenograf consultant: Valentin Vârlan
Costume Arkadina: Doina Levintza
Producător: unteatru, București
Durata: 2 h 30 min fără pauză
Spectacolul conține zgomote puternice și lumină de stroboscop

Sâmbătă, 17 noiembrie, ora 20.00, Sala Mare
Fugarii, după A.P.Cehov
Traducerea: Ana Boldur
Regia: Alexandru Dabija
Scenografia: Helmut Stürmer
Costumele: Cezarina Iulia Popescu
Producător: Teatrul Odeon București
Durata: 2 h fără pauză
Spectacol nerecomandat copiilor sub 10 ani

Duminică, 18 noiembrie, ora 17.00, Sala Studio
Pescărușul de A.P.Cehov
Adaptare liberă după o traducere de Mașa Dinescu și Andrei Șerban
Regia: Andrei Șerban
Scenograf consultant: Valentin Vârlan
Costume Arkadina: Doina Levintza
Producător: unteatru, București
Durata: 2 h 30 min fără pauză
Spectacolul conține zgomote puternice și lumină de stroboscop

Duminică, 18 noiembrie, ora 20.00, Sala Mare
Titanic vals de Tudor Mușatescu
Dramaturgia: Adrian Nicolae
Direcția de scenă: Victor Ioan Frunză
Decorul şi costumele: Adriana Grand
Producător: Teatrul Metropolis București
Durata: 2 h 45 min cu pauză
Spectacol nerecomandat tinerilor sub 14 ani

Luni, 19 noiembrie, ora 19.00, Sala Mare
Cursa de șoareci de Agatha Christie
Traducerea: Irina Margareta Nistor
Regia: Erwin Șimșensohn
Scenografia: Liliana Cenean
Producător: Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București
Durata: 2 h 30 min cu pauză

Marţi, 20 noiembrie, ora 19.00, Sala Mare
La Pulce, după „Puricele în ureche” de Georges Feydeau
Adaptarea scenică şi regia: Horaţiu Mălăele
Decorul: Lia Manțoc
Costumele: Anca Răduță
Producător: Teatrul de Comedie București
Durata: 1 h 45 min fără pauză

Miercuri, 21 noiembrie, ora 19.00, Sala Mare
D-ale carnavalului de I.L. Caragiale
Regia: Claudiu Goga
Costumele: Liliana Cenean
Decorul: Ştefan Caragiu
Producător: Teatrul „Nottara” București
Durata: 2 h 45 min cu pauză
Spectacol nerecomandat tinerilor sub 12 ani

Joi, 22 noiembrie, ora 19.00, Sala Mare
Apă vie, după Frații Grimm
Scenariul original: Daniel Chirilă
Regia și coregrafia: Ștefan Lupu
Producător: Teatrul Mic București
Durata: 1 h 30 min fără pauză
Spectacol de teatru-dans contemporan

Sâmbătă, 24 noiembrie, ora 19.00, Sala Mare
The Tango Orchestra & Giacomo Medici / Concert
Durata:1 h 30 min

Duminică, 25 noiembrie, ora 19.00, Sala Mare / Spectacol cu publicul pe scenă
Rosencrantz și Guildenstern sunt morţi deTom Stoppard
Regia: Tapasztó Ernő
Decorul: Albert Alpár
Costumele: Papp Janó
Coproducție: Teatrul Cetății „Gyula” (Ungaria), Compania Aradi Kamaraszínház și Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad
Durata:1 h 55 min fără pauză
Spectacol în limba maghiară cu traducere în limba română
Spectacol nerecomandat tinerilor sub 16 ani

Duminică, 25 noiembrie, ora 21.30, Sala Studio
Trei surori de A.P. Cehov
Traducerea: Raluca Rădulescu
Regia: Semion Serzin
Producători: Teatrul „Nottara” București și Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad
Spectacol rezultat în urma workshop-ului din cadrul ediției a treia a Laboratorului de Teatru DENS, septembrie 2018